“Величне століття” турецький серіал

«Величне століття. Роксолана» (тур. Muhteşem Yüzyıl) — турецький телесеріал 2011-2014 року.

“Величне століття” опис

Телесеріал знятий за мотивами реальних подій, заснований на історичних документах. Головним героєм телесеріалу є султан Сулейман I Пишний, якого самі турки називали Кануні, тобто «законодавець», що правив Османською імперією в XVI столітті, на яке і припав її розквіт. Головна героїня телесеріалу, його кохана і дружина, якій він дав ім’я Гюрем — «та, що завжди сміється», в Україні більш відома, як Роксолана. Гюрем, яку раніше звали Анастасією Лісовською, потрапила в полон до татар, які напали на її село і вбили батьків та сестру. Настю спершу відвезли до Криму, а звідти — й до Стамбулу, де вона й потрапила до султанського палацу Топкапи. Побачивши султана Сулеймана, українка відразу ж закохується в нього і вирішує будь-що завоювати любов цього суворого чоловіка. Завдяки жіночим хитрощам, підкупам, інтригам і своїй кмітливості Настя зрештою стає улюбленою наложницею султана, його фавориткою, дружиною і матір’ю його дітей. Вона зачаровує його своєю вродою, веселою вдачею і дотепністю. Змагаючись за кохання Сулеймана, Гюрем наживає собі ворогів через свій нелегкий характер, але зрештою вона досягає поставленої собі мети — помститися за смерть рідних і отримати владу над Османською імперією…

Сезон 1 “Величне століття” опис

Українську красуню Настю, доньку сільського священика, татари викрали з рідного села, вбивши у церкві всю її сім’ю. Спершу вона потрапила до Криму, а звідти й до султанського палацу Топкапи у Стамбулі. Горда і норовлива дівчина спершу веде себе нерозумно: налаштовує людей проти себе. Але зустрівши султана Сулеймана І Пишного вона відразу закохується у нього і вирішує будь-що стати його улюбленою жінкою. Проти кмітливої та розумної Насті повстають мати султана — Валіде Айше Хафіза Султан, сестра султана — Хатідже Султан і третя дружина султана — Махідевран Гюльбахар Бахарай Хасекі Султан разом зі своїми свитами.

Борючись з інтригами та підступами Настя не рідко сама починає діяти подібними методами. Згодом їй вдається закохати у себе Сулеймана і щоб стати хасекі-султан(улюбленицею), вона приймає іслам, а султан їй дає ім’я Гюрем(та, що завжди сміється). В цей час у султана псуються відносини із третьою дружиною. Махідевран намагається будь-що налагодити стосунки із султаном і прибрати зі свого шляху Гюрем. Проте таким чином вона остаточно віддаляє від себе Сулеймана і він не хоче бачити її.

Паралельно розгортається сюжетна лінія Ібрагіма — помічника султана Сулеймана. Ібрагім закоханий у Хатідже — сестру правителя, але розуміє, що немає права претендувати на її руку, бо він звичайний раб, грек за походженням. Ібрагім і Гюрем майже відразу відчули неприязнь одне до одного, яка з часом переросла у справжню ворожнечу, попри те, що в дечому їх долі схожі — вони обоє досягли значних статусів у султанаті. Хатідже також закохана у Ібрагіма, але розуміє, що це кохання заборонене, для неї, представниці Османської династії. Зрештою, Хатідже починає вважати себе головнішою за Ібрагіма та приятелювати з Гюрем, і це сприяє значним конфліктам між закоханою парою.

До палацу згодом потрапляє красива угорка на ім’я Вікторія, нареченого якої убив сам султан Сулейман після нападу на палац короля Лайоша в Буді. Щоб втертися в довіру до жителів султанського палацу, Вікторія підпалить кімнату, у якій сидітимуть султанські діти, і нібито їх врятує. Таким чином красива угорська дівчина заслужить довіру не тільки Гюрем, але й самого султана та Валіде Айше Хафізи, яка дасть їй ім’я «Садика», що означає — рятівниця. Єдине бажання Садики — це криваво помститись Сулейману за смерть коханого. Через неї Гюрем помилково звинуватять у вбивстві однієї із наложниць гарему і відішлють у заслання, із якого та швидко повернеться.

Доля направить до султанського палацу і колишнього нареченого Гюрем — художника Левка, який, як виявиться згодом, не загинув після нападу татар. Він візьметься малювати портрет Сулеймана і Гюрем. Левко має намір утекти разом зі своєю коханою — своєю колишньою красунею-Настею (Гюрем), але та відмовляється покинути Сулеймана і своїх дітей. Немало випробувань ще має випасти на долю героїв, доки Гюрем досягне ще більших висот, а Ібрагім і Хатідже одружаться…

Сезон 2 “Величне століття” опис

Перший сезон серіалу закінчується трагічно: Ібрагім вбиває Левка. Сулейман дивом рятується від смерті. Сулейман звинувачує Ібрагіма в тому, що той підпустив до нього так близько вбивцю. Ібрагім звинувачує у всьому художника-мініатюриста Матракчи, який за випадковим збігом обставин привів Садику до гарему і навіть мав намір одружитись на дівчині. Покарати Матракчи за його необережність Ібрагім вирішив тим, що Садику мав убити сам Матракчи. Зрештою, художник-мініатюрист утопив свою кохану і сильно страждав. Та Ібрагіма усе одно переслідують невдачі. Першу дитину Хатідже втратила, коли на палац Ібрагіма напали розлючені яничари.Хатідже впала зі сходів і сильно вдарилась, і саме через це у неї трапився викидень. Коли пізніше народилась друга дитина— син;— султанзаде Мехмет, щастю молодого подружжя не було меж, але горе спіткало їх і тут. Коли Хатідже годувала синочка груддю, в ліжку вона заснула… На ранок Хатідже подумала, що малятко ще просто не прокинулося, але, як потім виявилося, Хатідже сама задушила вагою свого тіла хлопчика ще вночі. Найбільшим потрясінням це стає для самої Хатідже, яка не вірить, що стала причиною загибелі немовляти і потім звинувачує себе у всіх смертних гріхах, а також намагається покінчити життя самогубством, через що Сулейман відсилає її зі Стамбулу. Згодом Хатідже повернеться, але вже зовсім іншою людиною— злою, жорстокою султаною, яка не щадить ані себе, ані інших. У Гюрем з’являється суперниця — іспанська принцеса Ізабелла Фортуна, яка потрапила в полон до Сулеймана. Він поселив її у мисливському будиночку. Згодом він закохується у молоду гарну іспанку, і Гюрем, ревнуючи свого коханого, починає проти Ізабелли справжнісіньку війну — не на життя, а на смерть… Щоправда, обійшлось без смертей — Гюрем чесно відправляє Ізабеллу додому, а Сулейман забуває про цей інцидент і все ще любить свою Гюрем. Згодом Гюрем має намір боротись із Махідевран, яка всіма правдами і неправдами готова позбутися її. Та згодом ця ворожнеча перетворюється у небезпечну гру. Декілька разів Махідевран робить спроби вбити Гюрем. Не нудьгує й Ібрагім — він наказує найманим вбивцям напасти на карету Гюрем, коли та поверталась вночі з відпочинку в Едірне до Стамбулу. Наступного разу вже й Валіде збурює заколот у гаремі проти Гюрем. Декілька наложниць обпікають обличчя дівчини вогнем. Хатідже, яка вже давно не така, як була колись, починає нападати словесно на Ібрагіма. Ібрагім цього, певна річ, не витримує, і згодом починає зраджувати Хатідже з Ніґяр-калфою… Від зв’язку з Ібрагімом Ніґяр вагітніє. Про це випадково дізнається Дайє Хатун — права рука Валіде, яка пробує врозумити Ніґяр, а пізніше про це дізнається й сама Валіде, після чого у неї трапляється інсульт, що надовго прикує її до ліжка… Зрештою, у кінці сезону Валіде помирає, а Хатідже приймає рішення розлучитися з Ібрагімом і позбавити його всіх титулів, а також присягається помститися Гюрем за смерть матері.

Сезон 3 “Величне століття” опис

Після смерті матері султана керуючою гаремом спершу стає Махідевран, але Гюрем завдяки хитрій інтризі вдалось змусити Сулеймана позбавити її, Махідевран, звання правлячої гаремом, яка потратила стільки коштів, що не змогла повернути лихварці грошовий борг. Зрештою Сулейман призначає на цю високу посаду саму Гюрем. Хатідже, дізнавшись, що Ніґяр вагітна від Ібрагіма, вирішує, що найкращий вихід тут — це аборт, а опісля — страта Ніґяр. Тим часом у палац потрапляє перська полонянка — Фірузе Хумейра, яку привіз до Стамбулу турецький пірат на ймення Барбаросса. Доля приводить її до султанського палацу. Полонянка згодом стане для Гюрем досвідченою і хитрою суперницею в боротьбі за кохання Сулеймана. Покровительками перської рабині стали Махідевран, Хатідже і Афіфе — годувальниця Сулеймана, яку запросили до гарему «навести порядок», вони захищають і оберігають нову коханку султана від Гюрем та при нагоді роблять все щоб насолити останній. Та ніхто не підозрював, що Фірузе Хумейра — не просто рабиня, а справжнісінька принцеса на ім’я Бегюмхан Султан — представниця перської династіїТахмаспа І (Сефевідів) — ворогів турецької династії Османів, що врятувалась після корабельної аварії.

Згодом у палац приходить деякий Рустем — конюх, який закоханий у доньку Гюрем — Міхрімах. За допомогою Рустема Гюрем дізнається про таємницю Фірузе і, зрештою, султан Сулейман вирішує відправити Фірузе подалі від себе. Гюрем святкує перемогу.

Хатідже вирішує пробачити Ібрагімові усі його гріхи і зраду, але тільки заради помсти Гюрем. Тепер Хатідже та Ібрагіма об’єднала спільна мета — дошкулити Гюрем. До столиці приїздить Шах Султан — сестра Хатідже і Сулеймана, яка про людське око вирішує підтримувати гарні стосунки з Гюрем, але насправді має досить далекоглядні плани щодо подальшого свого перебування в Стамбулі. Ібрагім у своєму честолюбстві зробив необачні кроки: він називав себе неодноразово «правителем Османської імперії» і «приборкувачем» султана при іноземних послах, про, що було записано до протоколів. Про ці протоколи дізналась Гюрем і через своїх довірених людей передала їх Сулейману. Розгніваний Сулейман вирішує стратити Ібрагіма. Так він і чинить, про що шкодує. До палацу Хатідже привезли труну з Ібрагімом. Хатідже, побачивши мертвого Ібрагіма, хоче помститися Гюрем, адже вона вважає, що це саме рудоволоса султана вбила її союзника. На тривалий час Хатідже викрадає Гюрем, але помирає від отруєння. Міхрімах страждає, тому що їй волею долі доводиться вийти заміж за Рустема, який їй огидний… Тим часом старший син Гюрем — шехзаде Махмед, помирає від епідемії віспи… Чимало ще випробувань випадуть іще на долю рудої і завзятої султани, допоки вона теж не повернеться і не зажадає помсти усім навколо…

Сезон 4 “Величне століття” опис

Зважаючи на минуле, Гюрем яскраво палає бажанням помсти. Рустем стає великим візиром і довіреною особою султана Сулеймана. Він допомагає Гюрем творити інтрижки. Гюрем стає настільки лихою, що не щадить навіть своїх синів та родичів. Невісток вона прагне втопити у Босфорі. Сулеймана Гюрем лякає своєю поведінкою. Сулейман призначає шехзаде Селіма (раніше середнього — тепер старшого сина Гюрем) керувати головним санджаком — провінцією Сарухан(Маніса). Це викликає невдоволення у сина Махідевран — Мустафи, а також у двох молодших братів — сміливця Баязида і горбатенького Джихангіра. Вони укладають союз проти Селіма. Селім, дізнавшись про це, замість того, щоб починати діяти, починає пиячити. До палацу приїздить деяка італійська принцеса Сесилія Верньер-Баффо, яка мріє швидше повернутися додому, але Гюрем лякає її звісткою про те, що тепер та — власність шехзаде Селіма… Сесилія у відчаї намагається покінчити життя самогубством, але її рятує той же Селім. Познайомившись із ним, Сесилія знову отримує віру в життя, щастя і справжнє кохання. Сесилія приймає іслам і Селім називає її «Нурбану» — та, що сяє. Селім і Нурбану здійснюють нікях (з турецької — весілля), вона народжує йому багато дітей, Селім перестає пиячити. Повертається донька Ібрагіма та Хатідже — Хуріджихан Султан і їх любовна лінія із шехзаде Баязидом.

Цікаві факти про серіал “Величне століття”

  • Це найдорожчий телевізійний проект в історії турецького телебачення;
  • деякі сцени знято в реальних історичних інтер’єрах палацу Топкапи;
  • перший східноєвропейський серіал, який побачили глядачі США;
  • основою сценарію стали середньовічні документи та історичні романи;
  • для зйомок фільму було збудовано 2100 кв. метрів декорацій: використано 1000 кв. метрів каменю, 1800 кв. метрів справжнього мармуру, 2500 шт. залізного профілю, 1,5 тонни фарби;
  • кастинг на головну жіночу роль тривав 8 місяців, участь у ньому взяли актриси з Туреччини, Америки, Німеччини, Нідерландів, Великобританії, Македонії, Хорватії,Болгарії;
  • над декораціями 5 місяців працювали 120 осіб, серед них 30 скульпторів і художників;

Актори і ролі “Величне століття”

Актор Роль Статус
Халіт Ергенч Сулейман I Пишний 10-й султан Османської імперії, халіф
Мер’єм Узерлі, Вахіде Перчін-Гердум Хюррем, Анастасія (в оригіналі телесеріалу Олександра), Роксолана Хасекі-султан, пізніше єдина законна (з якою було проведено нікях — процес укладання шлюбного договору) дружина султана, мати його п’яти дітей.
Нур Феттахоґлу (Айсан)(Визероглу) Махідевран-Султан Хасекі-султан, мати старшого шехзаде Мустафи.
Небахат Чехре Айше Хафса Султан, частіше валіде Королева-мати (валіде) і дружина султана Селіма I Явуза, керує гаремом.
Окан Ялабик Ібрагім-паша Великий візир Османської імперії, грек за походженням. В серіалі його християнське ім’я Тео.[2]
Сельма Ерґеч Хатідже Султан Сестра Сулеймана I і дружина Ібрагіма-паши.
Філіз Ахмет Ніґер Калфа Калфа в гаремі, пізніше отримала посаду хазнедар (Хазнедар — головна в гаремі, після валіде), згодом жінка Матракчі. Потім завагітніла від Ібрагіма та одружилася на Русемі ага
Сема Кечік-Карабель Дайє-хатун Служить у валіде 40 років, її права рука.
Мерве Болугур Нурбану Хасекі Султан (Сесилія Верньер Баффо) Дружина Шехзаде-Султана Селіма
Мельтем Джумбул Фатьма Султан Сестра Сулеймана
Бурджу Озберк Хюріджихан Султан Дочка Хатідже Султан й Ібрагіма Паші
Енгін Озтюрк Шехзаде (а згодом, Султан) Селім Старший син Гюрем (після Мехмета)
Арас Булут Ійнемлі Шехзаде Баязид Середній син Гюрем
Сечкін Оздемір Левко (у турецькому оригіналі Лео) Колишній коханий Анастасії (Гюррем), художник.
Толга Сариташ Шехзаде Джихангір Наймолодший син Гюрем, має горб
Мехмет Гюнсюр Шехзаде Мустафа Старший спадкоємець, син Махідевран (дорослий)
Беркан Демірбаг Мустафа Шехзаде Мустафа (дитина)
Тунч Орал Мустафа Шехзаде Мустафа (підліток)
Саадет Аксой Садика (Вікторія) Шпигунка чесько-угорського короля Лайоша II. Бажає помститись Сулейману за смерть свого нареченого.
Бурджу Туна Ґюльніхаль (Марія) Подруга і служниця Анастасії (Гюррем).
Селен Озтюрк Ґюльфем-хатун Вірна подруга Хатідже Султан, колишня Хасекі-султан, її син помер від віспи.
Пелін Карахан Міхрімах(англ.)укр. Донька Сулеймана і Гюррем (доросла)
Аїда Ажар Міхрімах Донька Сулеймана і Гюррем (дитина)
Меліс Мутлуч Міхрімах Донька Сулеймана і Гюррем (підліток)
Езгі Еюбоглу Айбіге-хатун Племінниця валіде з Криму
Кадір Чермік Лайош ІІ Король Угорщини і Чехії
Аріф Еркін Пірі Мехмед-паша(англ.)укр. Великий візир Порти
Арда Аранат Мехмет 1-й син Сулеймана і Гюррем (підліток)
Беркеджан Аккая Мехмет 1-й син Султана Сулеймана і Гюррем (дитина)
Озґюр Еґе Налджі Баязид 4-й син Султана Сулеймана і Гюррем (дитина)
Мурат Тузун Ахмед-паша(тур.)укр. Ворог Ібрагіма; бейлербей Єгипту, грузин за походженням, згодом страчений
Юксел Юнал Шекер-ага Ага кухні, головний кухар.
Меліса Сьозен Ефсун (Нора) Служниця Гюррем, згодом буде замішана в інтригах проти Мустафи, але потім закохається в нього і завагітніє, померла після примусового аборту.
Мюжде Узман Армін Перша дружина Малкочоглу
Бурак Озчівіт Малкочоглу Балі-бей Командир/Герой. Згодом хранитель султанських палат.
Пинар Чаглар Ґенчтюрк Бейхан Султан Друга сестра Сулеймана I, жінка Ферхат-паші.
Тансел Онгел Альвізе Луїджі Ґрітті Позашлюбний син Андреа Ґрітті, один з найбагатших людей в Османській імперії (з 1-ої по 36 серію)
Ерман Сабан Альвізе Луїджі Ґрітті Позашлюбний син Андреа Ґрітті, один з найбагатших людей в Османській імперії (з 37 по 63 серію)
Юнал Сілвер Карл V Імператор Священної Римської імперії германської нації
Ківанч Кілінч Ферхат-паша Чоловік Бейхан Султан
Октай Денер Зенбіллі Алі Ефенді Найстарший релігійний вчений
Хасан Кючюкчетін Іскандер Челебі Дефтердар (головний скарбничий)
Аднан Коч Бехрам-паша Колишній губернатор однієї із провінцій, знятий із посади Ібрагімом і який мріє помститись за це
Фехмі Караарслан Аяс-паша Другий візир Османської імперії
Алмеда Абазі Валерія (Назенін Хатун) Служниця Нурбану, згодом народила доньку від Сулеймана, але померла
Мелке Іпек Ялова Принцеса Ізабелла Фортуна Принцеса Кастилії і Леона
Джансу Дере Фірузе Перська наложниця Сулеймана, суперниця Гюррем

Додати коментар

Відповісти

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *